2025 júniusában a Szegedi Tudományegyetem adott otthont egy interaktív workshop-sorozatnak a EUGLOH Szövetség keretében. A program célja a nemzetközi vezetői készségek és az interkulturális csapatokban történő kommunikáció fejlesztése volt.
A résztvevők a EUGLOH partnerintézmények – például a Lundi Egyetem, az Újvidéki Egyetem, a Université Paris-Saclay, a Tromsø-i Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem – kutatói, oktatói és projektmunkatársai közül kerültek ki. Közös céljuk az volt, hogy kulturális és digitális értelemben is hidakat építsenek.
Interkulturális készségek és mesterséges intelligencia
A workshop sorozatot június 17-én egy előzetes online alkalom indította el, amelyet egy intenzív, kétnapos szegedi program követett június 24-25-én. A személyes program két fő témája az interkulturális csapatok közötti hatékony kommunikáció és a mesterséges intelligencia munkahelyi alkalmazása voltak. A Szegedi Tudományegyetem négy szakértője lebilincselő és inspiráló foglalkozásokat tartott. Az első napon a résztvevők Dr. Árvay Anett és Csák Luca által vezetett foglalkozások segítségével tanultak a multikulturális munkakörnyezetben folytatott munka és kommunikáció sajátosságairól, valamint a kulturálisan érzékeny prezentációk összetételéről és fontosságáról. A második nap modern felütését az MI témaköre adta: a csoport Szántó Zsolt vezetésével mélyült el a MI technológia működésének és funkcióinak alapjaiban, melyet Csúri-Magosi Rita interaktív, a mesterséges intelligencia különböző kultúrák általi megítélését és használatát vizsgáló foglalkozása követett.
Gyakorlatorientált megközelítés és közösségépítés
A program egyedisége a gyakorlatorientált megközelítésben rejlett: a résztvevők együttműködtek, vitáztak, és közösen alkottak, ezzel ösztönözve a szakmai tapasztalok és tudás megosztását. A változatos kulturális helyzetek elemzésétől a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeinek feltérképezéséig a két nap releváns és lelkes eszmecserével telt el.
A workshop-sorozat kiváló lehetőséget adott a résztvevőknek kapcsolati tőkéjük bővítésére és megerősítésére. Az elsajátított interkulturális stratégiákkal és MI eszközök magabiztosabb használatával felvértezve, immár még felkészültebben folytathatják munkájukat a nemzetközi projektek és együttműködések területén.
SZTE Oktatási Igazgatóság