Nanoanyagokkal foglalkozó, az űr titkait fölfedő és az irodalmat vizsgáló fiatal is bekerült a Szegedi Tudományegyetemről az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj 2025. évi nyertesei közé. A nagy presztízsű akadémiai támogatással összesen 155 kutató folytathatja munkáját, közülük 20 az SZTE, míg egy fiatal a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kötelékébe tartozik.
A Magyar Tudományos Akadémia 1997-ben alapította meg a teljesítmény-központú, magas presztízsű, országos kiterjesztésű Bolyai János Kutatási Ösztöndíját.

750 pályázó
A támogatás célja a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése a fiatal kutatók körében, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése – emlékeztet az mta.hu cikke. Az összeállítás részletezi a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma 2025. június 4-ei ülésének döntését.

A Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat meghirdető akadémiai felhívásra idén 750 érvényes pályázat érkezett. A pályázók 20 százaléka, összesen 155 fiatal részesül az akadémiai támogatásban. A pályázatot benyújtók 37,7 százaléka nő, a támogatott kutatók között ez az arány 33,5 százalék.
A Szegedi Tudományegyetem 20 új Bolyai ösztöndíjasa közül a nyertesek 25 százaléka nő.
21 szegedi nyertes
Tehát 2025-ben az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat a Szegedi Tudományegyetemről 20 ifjú nyerte el.
Közülük az SZTE Állam- és Jogtudományi Karon az Összehasonlító Jogi és Jogelméleti Intézetet erősíti Harkai István adjunktus, aki – az SZTE IKIKK honlapja szerint – a digitális nyilvánosság jogi és politikai aspektusait vizsgáló kutatócsoportban is dolgozik.
Az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar fiatal tehetségei közül most lett Bolyai ösztöndíjas az Irodalom- és kultúratudományok témáit nagyító alá igazító Molnár Dávid és Tóth Zoltán János (mindketten az SZTE Magyar Irodalmi Tanszék egyetemi adjunktusai); a történettudós Dávid Nóra Margaréta; a neveléstudománnyal foglalkozó Kiss Renáta Mária.
Az SZTE élettudományi kutatói csoportjait reprezentálja az Egészségtudománnyal foglalkozó biológus Nagy Zsófia (SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar, Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet).
A Gyógyszerészet körébe tartozik Katona Gábor és Sipos Bence (SZTE Gyógyszerésztudományi Kar, Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet); továbbá Kiss Tivadar (SZTE GYTK Farmakognóziai Intézet) érdeklődési területe.
Az Orvostudomány területéről lett Bolyai-ösztöndíjas Csabai Zsolt (SZTE SZAOK Orvosi Biológiai Intézet), Menyhárt Ákos (SZTE SZAOK / SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Sejtbiológiai és Molekuláris Medicina Tanszék), valamint Sejben Anita (SZTE SZAOK Pathológiai Intézet)
Az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar tudósai érdeklődési körébe tartozó Anyagtudomány és műszaki kémia egyes kérdéseit kutatja Bélteky Péter és Szenti Imre (mindketten az SZTE Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék kutatói).
A Biokémia és molekuláris biológia érdekli Kovács Dávidot (SZTE SZAOK Biokémiai Tanszék). A Mikrobiológia területén kutakodik Bodor Attila (SZTE TTIK Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszék). A Mezőgazdasági biotechnológia foglalkoztatja Gallé Ágnest (SZTE TTIK Növénybiológiai Tanszék).
Fizikai kémiával foglalkozik Endrődi Balázs (SZTE TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék), illetve Kohut Attila (SZTE TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék), aki az Elektromágnesség tudományterületén belül a nanorészecskék és nanoszerkezetű rendszerek létrehozásán, illetve nano- és mikroméretű mintázatok kialakításán munkálkodik.
Az Űrfizika és csillagászat tudományterületén az úgynevezett termonukleáris szupernóva-robbanások modellezése tartozik Barna Barnabás (Szegedi Tudományegyetem, TTIK, Kísérleti Fizikai Tanszék) érdeklődési körébe.
A szegedi Bolyai ösztöndíjasok teljes körének – huszonegyedikként – része a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban dolgozó, korábban az SZTE biológia szakján diplomázó és az SZTE Biológia Doktori Iskolájában PhD-fokozatot szerző Walter Fruzsina, aki a sejt- és fejlődésbiológia témakörén belül találta meg kutatói sikerei kiindulópontját.

5 kar sikeres
A Szegedi Tudományegyetem 12 kara közül 5 szerepelt sikeresen a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj elnyerésére kiírt pályázaton.
A legeredményesebb szegedi egyetemi egység az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar abból a szempontból, hogy 6,5 új Bolyai ösztöndíjas járulhat hozzá a kutatómunkához. A második legsikeresebb, mert 5,5 új Bolyai ösztöndíjas kutatóval dolgozó kar az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar. A két tört szám magyarázata, hogy az SZTE Sejtbiológiai és Molekuláris Medicina Tanszéke két egyetemi kar, az SZTE TTIK és az SZTE SZAOK közös egysége.
Az akadémiai támogatást elnyert fiatal tudósok száma alapján történő összehasonlításban a harmadik „leg” az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar.
A teljes statisztika része, hogy az SZTE Gyógyszerésztudományi Karról 3, az SZTE Állam- és Jogtudományi Karról 1 fiatal tudós nyerte el 2025-ben a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat.
SZTEinfo – Ú. I.
Fotó: Szigeti Tamás / MTA
Forrás: mta.hu, u-szeged.hu