Az SZTE Biobank részére a 2020-2.1.1-ED-2024-00354 számú „Biobanki szolgáltatások biztosítása a Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ számára” című projekt keretében 37.500.000 Ft vissza nem térítendő támogatást ítélt meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.
A projekt célja a vér molekuláris ujjlenyomatának mérése új generációs molekuláris diagnosztika kifejlesztésére, az egészségi állapot monitorozása és betegségek felismerése céljából. A biobankban tárolt, a CMF által gyűjtött minták elemzése és tárolása lehetővé tette a kutatók számára, hogy mélyrehatóbb ismereteket szerezzenek különböző betegségek biológiai alapjairól, valamint új biomarkerek és diagnosztikai eszközök fejlesztésén dolgozhassanak. A projekt hozzájárult új diagnosztikai és terápiás megközelítések azonosításához, amelyek hosszú távon hozzájárulnak a gyógyászati és kutatási területek fejlődéséhez.

A tárolási feladatot a biobank az ISO 20387:2018 szabvány szerint tanúsított működésével, szigorú minőségbiztosítási és adatkezelési előírások mentén látta el, biztosítva ezzel a minták megbízható, nyomon követhető és fenntartható kezelését. A szabvány követelményeinek teljesítésével a biobank működése nemzetközi szinten is elismert, magas színvonalú szolgáltatást nyújt.
A projekt részeként a biobank működése és technológiai infrastruktúrája jelentős fejlesztésen ment keresztül, amely lehetővé teszi a minta-adat menedzsment hatékonyságának növelését és a mintatárolás automatizálását is. Az együttműködés során a biobank kiemelten stabil, szakmailag elismert partnerként támogatta a projekt céljainak megvalósulását, hozzájárulva a hosszú távú kutatási és egészségipari célkitűzések megalapozásához.
Fotók: Sahin-Tóth István